Krönika 2026-10-23

”Öppen programvara först måste gälla även ai-modeller”

Öppen programvara först är rätt, och principen måste även omfatta ai-modellerna. Men varken öppen kod eller snabbare ai-verktyg hjälper den som inte förstår verksamheten eller kan förvalta det som byggs, resonerar Peter Karlsson och Göran Larsson, LearningWell East i Tidningen Ny Teknik.

Det här är en replik publicerad i Ny Teknik 20 oktober 2026

I Ny Teknik 5/10 föreslår Johan Linåker, Johan Magnusson med flera att offentlig sektor ska tillämpa principen öppen programvara först. Vi håller med och vill ta den ett steg längre. Principen måste även gälla de ai-modeller som nu byggs in i offentliga system. Annars flyttar inlåsningen bara från licensen till modellen.

I dag kommer de mest använda ai-verktygen från ett fåtal amerikanska bolag. Lösningen är inte att välja bort dem, utan att aldrig bygga fast sig vid en leverantör. Alternativen finns. Svenska Berget AI kör öppna modeller på egen hårdvara i Sverige. Franska Mistral släpper flera modeller som kan köras i egen drift, och schweiziska Apertus är öppen med vikter, data och kod. I det EU-finansierade projektet OpenEuroLLM bygger europeiska organisationer, bland dem AI Sweden, öppna modeller för EU:s språk. Alla klarar inte allt, men för många uppgifter räcker de. Rätt arkitektur kombinerar dem – öppna modeller där data är känsliga och kommersiella där de gör skillnad.

Vi föreslår därför två krav vid offentlig ai-upphandling:

  1. Ai-modellen ska kunna bytas utan att systemet byggs om.
  2. Beställaren ska regelbundet pröva tillgängliga modeller, svenska och europeiska alternativ inräknade.

Men krav på papper räcker inte. I våras hävdade Magnusson och Mattias Rost (NyT 8/4) att egenutveckling inte längre är dyrt. Det stämmer att ai sänker kostnaden för att skriva kod. Men kodskrivandet har aldrig varit den största kostnaden under ett systems livstid, och ai sänker inte kostnaden för felaktiga beslut. Ett it-system blir aldrig färdigt, och det gäller även standardsystem som anpassas så långt att de varken kan uppgraderas eller förvaltas. När ett fungerande system kan tas fram på några veckor ökar risken att vi bygger nästa generations haverier – fast snabbare. System som imponerar vid demo men inte går att förvalta, eller vars modell inte går att byta.

Det som avgör mest är förståelsen för verksamheten. Ett system blir aldrig bättre än förståelsen av problemet det ska lösa. Den som snabbt kan sätta sig in i en verksamhet, förstå dess processer och behov, bryta ner dem och visualisera möjliga vägar framåt låter beställaren pröva alternativ innan stora beslut fattas. Det är här ai gör verklig skillnad, men bara i händerna på den som förstår både verksamheten och tekniken. Det ger bättre beslut än en kravspecifikation som skrivs innan någon vet vad som är möjligt. Därefter kommer hantverket – modulär arkitektur, automatiserad testning och säkerhetsgranskning. Det är det som gör en modell utbytbar i praktiken och inte bara i förfrågningsunderlaget.

Kompetens behövs på båda sidor. Leverantören måste kunna bygga för förändring, och beställaren måste kunna ställa krav på arkitekturen och granska vad som faktiskt har byggts. Kompetens är inte en åtgärd bland flera. Det är förutsättningen för de andra.

LearningWell grundades 2003, strax efter att it-bubblan spruckit. I dag levererar vi skräddarsydda system, och flera av dem har vi förvaltat i över 15 år. Erfarenheten säger oss att verktygen byts ut men att kunnandet består. Öppen programvara först, ja, och utbytbara ai-modeller. Men agera med kompetens, inte bara med nya verktyg.

Peter Karlsson, vd, LearningWell East

Göran Larsson, teknikchef, LearningWell East

Cookie image

Vi använder kakor

Denna webbplats använder kakor för att förbättra din upplevelse. Vill du tillåta alla kakor?

Anpassa kakor

Vi använder kakor för att säkerställa att webbplatsen fungerar korrekt, för att analysera trafik och prestanda. Klicka på de olika kategorirubrikerna för att ta reda på mer och ändra våra standardinställningar.

Läs vår integritetspolicy för att se hur vi hanterar kakor och dina sparade val.

Dessa kakor är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera och kan inte stängas av i våra system. Du kan ställa in din webbläsare för att blockera eller varna dig om dessa kakor, men vissa delar av webbplatsen kan då eventuellt inte fungera.

Dessa kakor tillåter oss att analysera besök och trafikkällor så att vi kan mäta och förbättra prestandan för vår webbplats. De hjälper oss att veta vilka sidor som är mest och minst populära och se hur besökare rör sig runt på webbplatsen.