Företagskultur 2025-02-21

Speeddejta en kollega – så skapar vi engagemang

Kundevent med olika teman, techdays, friluftsaktiviteter, mässbesök och gärna några kulturevenemang. Årets första heldagskonferens med alla medarbetare på Nyköpingskontoret är avklarad. Efter några år med fokus på tunga frågor som AI och cybersäkerhet, stod glädje och engagemang på dagordningen.

I en platt organisation som LearningWell är medarbetarnas delaktighet avgörande för att vi ska ha en bra företagskultur. Nyfiket, ärligt och personligt är genomgående värdeord vi arbetar med, samt att känna stolthet och glädje i det vi och våra kunder gör tillsammans.

På våra Motorvägsdagar (heldagskonferenser) arbetar vi gemensamt med frågor som är viktiga både för företaget och individen – det kan vara allt från att få fram bra on-boarding för blivande kollegor, till kreativa workshops om framtida produkter.

Efter några konferenser med fokus på tunga frågor som AI och cybersäkerhet, stod arbetsglädje och engagemang på dagordningen. Vad som är arbetsglädje är ju såklart individuellt. Kanske förklarar det engelska ordet Happiness out of work det bättre. Men basen till arbetsglädje bygger enligt många undersökningar på omtanke om varandra – att bry sig och att vara frikostig med uppskattning och att känna engagemang.

Förmiddagens block innehöll bland annat därför punkten ”Speeddetja en kollega”, där man under sju omgångar – a tre minuter fick möjlighet att utforska sina arbetskamraters inställning till engagemang och motivation på jobbet. Hur man själv bidrar till en positiv arbetsmiljö och vilka aspekter av arbetet som ”gör dig glad”.

Exempel på frågor:
  • När känner du dig som mest engagerad och motiverad på jobbet?

(Beskriv en specifik situation eller aktivitet som ger dig energi.)

  • Vad är det bästa med att jobba på LearningWell enligt dig?

(Vilka aspekter av kulturen, kollegorna eller arbetet gör dig glad?)

  • Om du fick välja en aktivitet eller initiativ som skulle öka trivseln och gemenskapen, vad skulle det vara?

(Kan vara något vi redan gör eller något helt nytt.)

  • Hur bidrar du själv till en positiv arbetsmiljö?

(Vad gör du för att skapa en bra stämning och engagemang?)

  • Vilken liten förändring i vardagen skulle göra störst skillnad för din arbetsglädje?

(Något konkret och genomförbart som kan förbättra din arbetsdag.)

Artikelbild

Kul aktiviteter varvades med en mer konkreta uppgifter. Här att välja mellan vilka aktiviteter som bör genomföras under året, utifrån vissa valda parametrar.

Dagens outcome var mer stringent. Efter ett gäng övningar – både individuella och i grupp – så fanns en tydlig aktivitetsplan på vem som gör vad under 2025 och en tydlig plan på hur det ska följas upp. AW:s med olika teman är därmed spikat för resten av året, liksom andra kul kollegiala aktiviteter. Men även mer kundorienterade events som förhoppningsvis kommer utmynna i både glädje och engagemang.

Artikelbild

P-O och Sam i en treminuters speeddejting.

Cookie image

Vi använder kakor

Denna webbplats använder kakor för att förbättra din upplevelse. Vill du tillåta alla kakor?

Anpassa kakor

Vi använder kakor för att säkerställa att webbplatsen fungerar korrekt, för att analysera trafik och prestanda. Klicka på de olika kategorirubrikerna för att ta reda på mer och ändra våra standardinställningar.

Läs vår integritetspolicy för att se hur vi hanterar kakor och dina sparade val.

Dessa kakor är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera och kan inte stängas av i våra system. Du kan ställa in din webbläsare för att blockera eller varna dig om dessa kakor, men vissa delar av webbplatsen kan då eventuellt inte fungera.

Dessa kakor tillåter oss att analysera besök och trafikkällor så att vi kan mäta och förbättra prestandan för vår webbplats. De hjälper oss att veta vilka sidor som är mest och minst populära och se hur besökare rör sig runt på webbplatsen.