Miljontals flickor får aldrig chansen att gå klart skolan. Något som blir värre i kriser och konflikter. Då kan valet av julgåva betyda mycket. I över tio år har LearningWell engagerat sig i barn och flickors rätt till utbildning, det gör vi genom att skänka en större summa till Plan International Sverige och deras deras viktiga arbete för barns rättigheter.
Hur tänker vi på LearningWell kring valet av julgåva?
– I stället för att köpa dyra julklappar har vi som tradition att tacka kunder och partners för samarbetet under året, genom att bidra med en generös julgåva till Plan International Sverige. Att vi väljer just flickor beror på att vi intuitivt känner att det är just där insatser gör störst nytta i både det korta och lite längre perspektivet. 130 miljoner flickor i världen går inte i skolan alls. Samtidigt ökar antalet barnäktenskap, konflikter och den globala hungersnöden som sammantaget innebär en kraftig tillbakagång för flickors rättigheter.
Varför stöttar vi just Plan International Sverige?
– Vi stöttar Plan för deras arbete med flickors utbildning, som vi tror är helt avgörande för att få barn och flickor ur fattigdom. Världen är långt från jämställd och flickor i fattiga länder diskrimineras och fråntas tidigt rätten att bestämma över sina liv och sin framtid. Här gör Plan International en jätteinsats tycker vi. Vår bransch är även mansdominerad och det känns därför extra viktigt att bidra till att flickor och kvinnor ges möjligheter att förbättra sina livsvillkor.
Med önskan om en God Jul
